نگاهی اجمالی به سوالات متداول در خانه هوشمند

نگاهی اجمالی به سوالات متداول در خانه هوشمند

در این مقاله سعی داریم به مهم ترین سوالات متداول در خانه هوشمند بپردازیم.

خانه هوشمند چیست؟
با پیشرفت تکنولوژی تصور ما از دنیای اطرافمان با تغییرات زیادی بالاخص در چند دهه اخیر مواجه شده است، شاید تا همین دهه صرف ساخت یک ساختمان مجلل با بهترین متریال به تنهایی یک ویژگی شاخص بشمار می رفت ولی امروزه ساختمان ها چیزی بیشتر از آهن و فولاد و سنگ هستند.
در دنیای شگفت انگیز اینترنت اشیا ما توقع تعامل با همه چیز راداریم. توقع هیچ تاخیری را نداریم، آساسنور سریعا باید برای ما مهیا باشد و بمحض ورود درب خانه با دیدن چهره ما باز شود و سناریوی خوش آمدگویی خانه بطور هوشمند اجرا شود، پرده ها باید بدانند چه موقع باز و بسته شوند و دمای منزل همیشه روبراه باشد. هنگام شام و استراحت باید سیستم های صوتی و تصویری به موقع عمل کنند و وقتی به آینه نگاه میکنیم باید آخرین وضعیت تندرستی ما را اعلام نماید و سر صحبت را با ما باز کند و از آخرین اخبار روز ما را مطلع نماید. باید کودک خود را همیشه از طریق گوشی همراه خود ببینیم واز وضعیت ایمنی کامل منزل وقتی حضور نداریم مطمئن باشیم. حیوانات خانگی ما غذاده های هوشمند تغذیه شوند و نبود ما را در خانه حس نکنند. دستیاران صوتی هم همیشه گوش به فرمان اند که آخرین دستورات ما را اجرا کنند شاید که حوصله کار با نرم افزار گوشی را نداشته باشیم.
بطور خلاصه  خانه هوشمند به معنای بکارگیری هوش مصنوعی در ساختمان بمنظور استفاده بهینه از منابع انرژی و ایجاد یک محیط دلچسب برای زندگی راحت تر توام با آسایش و امنیت می باشد.
تمامی این دستاوردها بصورت پروژه های روزانه در سطح کشورمان توسط مهندسین جوان شرکت خانه هوشمند آرمینا در جریان است و ما سعی بر بروز نگه داشتن خود با آخرین تکنولوژیهای کاربردی داریم. جهت مشاوره رایگان تلفنی و یا حضوری در دفتر کافیست از طریق واتس اپ و یا شماره های شرکت تماس حاصل بفرمایین.
–  هزینه هوشمند سازی ساختمان برای یک واحد ۱۰۰ متری چقدر هست؟
برآورد هزینه بستگی به میزان آپشن هایی دارد که شما در پروژه در نظر می گیرید. از آنجایی که نیاز به یک سیستم کنترلر مرکزی نداریم و تجهیزات از طریق مودم خانه متصل می شوند، می توان هر یک از محصولات را به تنهایی و یا ترکیبی با هم استفاده نمود.
معمولا شروع قیمت دهی درخانه هوشمند با سیستم کنترل روشنایی شروع می شود، عمدتا بخاطر زیبایی بسمت استفاده از کلیدهای لمسی می رویم و برای کنترل هزینه ها سعی در استفاده از کلید با تعداد پل بالا داریم، بعنوان مثال قراردادن کلیدهای لمسی ۸ پل امکان خوبی برای فضاهایی با تعداد سرخط بالا مانند فضای هال و پذیرایی دارند. برای اتاق خواب ها هم کلیدلمسی ۳ و یا ۴ پل هوشمند پیشنهاد می گردد. ممکن است در پروژه ای کارفرما فقط نیاز به کنترل سیستم روشنایی هال و پذیرایی داشته باشد در این صورت پروژه با حدود ۹۵ دلار جمع می شود و اگر تمایلی داشت کلیدهای اتاق خواب ها را هوشمند می کند و یا بعهده ساکنین نهایی می گذارد.
قیمت تمام شده یک پروژه ۱۰۰ متری از حدود ۹۵ دلار شروع می شود و می توان در چندین سطح قیمت گزاری را انجام داد، در صورت قراردادن کلیدهای هوشمند در دو اتاق خواب فرضی و آشپزخانه این قیمت تا ۲۹۰ دلار افزایش پیدا می کند. اگر سعی در کنترل سیستم اسپلیت و استفاده از کنترلر مادون قرمز باشد تا ۳۴۰ دلار قیمت بالا می رود و به یک آیتم قابل قبول میرسیم. در صورت اضافه کردن آپشنهایی مانند قفل درب دیجیتال، هوشمندسازی آیفون تصویری و… قیمت تمام شده بالاتری داریم که بازهم تاکید می کنیم بنابر میزان نیاز آپشن ها، سلیقه و بودجه در نظر گرفته شده می توان به یک راه حل عالی دست پیدا نمود.
جهت مشاوره رایگان تلفنی و یا حضوری در دفتر کافیست از طریق واتس اپ و یا شماره های شرکت تماس حاصل بفرمایین.
–  آیا نیاز به استفاده از کنترلر مرکزی اجباری است؟
خیر، نسل جدید سیستم های خانه هوشمند که توسط اسمارت مایر معرفی گردیده اند نیازی به استفاده از یک کنترلر مرکزی جهت هوشمندسازی ندارند و با استفاده از پروتکل Wi-Fi به مودم معمولی خانه متصل می گردند. در این مورد میتوانید بیشتر مطالعه کنید.
–  آیا می توان فقط یکی از محصولات را خریداری نمود و کل سیستم را تهیه نکرد؟
بله، هر یک از محصولات به تنهایی قابل استفاده می باشند و نیازی به تهیه کل سیستم نمی باشد. بعنوان مثال در یک پروژه کارفرما صرفا نیاز به کنترل روشنایی فضای هال و پذیرایی دارد، در این مورد با گذاشتن یک کلید لمسی ۸ پل در پذیرایی به کنترل کامل روشنایی می پردازد و یا اگر فقط کنترل اسپلیت ها مد نظر می باشد، با گذاشتن کنترلرهای مادون قرمز در محیط به تنهایی این امر قابل انجام هست.
–  در صورت قطع اینترنت آیا تجهیزات ساختمان هوشمند به کار خود ادامه می دهند؟
بله، در صورت قطع اینترنت صرفا ارتباط از راه دور قطع می گردد و تجهیزات ساختمان هوشمند با استفاده از پروتکل وای فای به فعالیت خود از طریق مودم ادامه می دهند.
–  آیا شما نمایندگی اسمارت مایر هستید و خدماتتان به چه صورت هست؟
بله، شرکت خانه هوشمند آرمینا نمایندگی رسمی و انحصاری اسمارت مایر ایتالیا و با بیش از یک دهه فعالیت می باشد. تمامی محصولات شرکت پس از تست کیفیت در شرکت با لیبل گارانتی آرمینا عرضه شده و گارانتی یک ساله بهمراه خدمات پس از فروش ده ساله می باشند.
–  کنترل سیستم روشنایی در خانه هوشمند به چه صورت است؟
شاید شروع ترسیم ما از خانه هوشمند با کنترل سیستم های روشنایی آن گره خورده باشد زیرا که مهم ترین ارتباط ما با روشنایی منازلمان میباشد. به چند طریق می توان این مهم را پیش برد، استفاده از کلیدهای لمسی که خود دارای تنوع بالایی هستند و می توان بجای کلیدهای سنتی آنها را استفاده نمود اولین راه حل بنظر میرسد.
این کلیدها برای مقاصد مختلف استفاده می شوند، بعنوان مثال کلیدهای هشت پل برای هال و پذیرایی و کلیدهای ۴ پل برای آشپزخانه و سه پل برای اتاق های خواب راه حل خوبی بنظر می رسد. برای سرویس های بهداشتی هم کلیدهای مخصوص طراحی گردیده و حتی امکان دیم کردن هم در فضاهای مورد نیاز میتوان استفاده نمود. ظاهر شکیل و زیبا و رنگ بندی متنوع بهمراه هوشمندی لذت استفاده آن را دو چندان می کند.
در ساختمان هایی که نیاز به حفظ کلیدهای سنتی داریم و صرفا می خواهیم آنها را هوشمند کنیم و از طریق نرم افزار به آنها دسترسی داشته باشیم و یا از راه دور کنترل کنیم، استفاده از ماژولهای مبدل سنتی به هوشمند که پشت کلیدهای سنتی نصب می گردند راه حل خوبی بنظر میرسد.
برای کنترل روشنایی محوطه در پروژه هایی که باغ و آلاچیق تعریف شده و یا محیط هایی که علاقمند نیستیم در آنها کلید استفاده نماییم، انواع رله ها در تابلو برق به کمک ما میرسند. رله های تک کانال، دو کانال و ۴ کانال درون تابلوی برق نصب می شوند و از روی نرم افزار به کنترل سیستم روشنایی میتوان پرداخت.
–  روش های کنترل سیستم سرمایشی و گرمایشی در خانه هوشمند چگونه است؟
بنا بر تنوع سیستم های مورد استفاده دو راه حل کلی می توان پیشنهاد نمود
I. استفاده از ترموستات هوشمند:
در پروژه هایی که سیستم گرمایش از کف داریم و یا پکیج کار شده است و می توان فرمان به جعبه کلکتور(که نقش تقسیم آب گرم را بر عهده دارد) و یا ساختمان هایی که فن کویل دارند و چیلر و مینی چیلر آنها را تغذیه می کنند، استفاده از ترموستات هوشمند بهترین راه حل هست. ترموستات هوشمند در مدل های لمسی و غیر لمسی و رنگ بندی متنوع عرضه می گردد و امکان کنترل سیستم بصورت دستی و یا از طریق نرم افزار را دارند و در صورتی که ساکنین واحد بخواهند از طریق اینترنت وراه دور می توانند به کنترل کامل سیستم بپردازند.
II. استفاده از کنترلر مادون قرمز:
جهت کنترل اسپلیت ها و ترموستات های نصب شده غیر هوشمند در واحدها می توان از این ماجول استفاده نمود. این دستگاه کلیه فرامین ریموت را درون خود ذخیره می کند و کافیست آن را در محلی که سیستم سرمایشی/ گرمایشی نصب شده است قرار دهید تا بتواند با ارسال فرامین به کنترل آن بپردازد.
–  آیا می توان سیستم های صوت و تصویر را کنترل نمود؟
دیگر نیازی به داشتن انبوهی از ریموت کنترلرهای مختلف و نگه داشتن آنها ندارید کافیست برای کنترل تلویزیون، سیستم پخش موسیقی، دی وی دی پلیرها ، رسیور و… یک ماجول کنترلر مادون قرمز را روی میز تلویزیون و یا در منطقه ای نزدیک به آنها قرار دهید تا بتوانید از روی نرم افزار به کنترل کامل آنها بپردازید.
این ماجولها کدهای ریموت ها را بصورت کامل درون خود ذخیره دارند و هنگامی که شما از روی نرم افزار صدای تلویزیون را کم و زیاد میکنید و یا کانال را تعویض می کنید سریعا فرامین را منتقل مینمایند.
–  قفل درب دیجیتال چه امکاناتی را به ما عرضه می نماید؟
آیا تابحال شده یکی از نزدیکان پشت در خانه منتظر بمانند تا شما برسید و فکر کرده باشین که خوب میشد اگر میتونستین ایشان را بدرون منزل از راه دور هدایت کنید؟
نگهداری و حمل کلید آپارتمان و یا جا گذاشتن آن همواره یکی از دغدغه های ما میباشد. امروزه خانه هوشمند با استفاده از قفل های دیجیتال این امری میسر و راحت شده است . کنترل از راه دور این قفل ها از طریق اینترنت یکی از بهترین مزیت های این قفل ها میباشد. همچنین شما می توانید با اسکن صورت خود، اثر انگشت و یا کارت های لمسی درب را باز نمایید.
–  چطور می توانیم پرده های خانه را هوشمند کنیم؟
باز و بسته شدن پرده ها همزمان با طلوع و غروب آفتاب تجربه لذت بخشی از خانه هوشمند در پی دارد. همین طور میتوان برنامه زمانی به پرده ها داد و یا از طریق نرم افزار به کنترل آنها پرداخت. با نصب ریل مخصوص پرده برقی و استفاده از موتورهای پرده برقی می توان هم از طریق کلید لمسی پرده برقی و هم از طریق نرم افزار بهکنترل پرده برقی پرداخت. موتور پرده برقی در دو مدل کنار رونده (برای پرده های معمولی که به چپ و یا راست جمع می شوند) و بالا پایین رو( برای پرده زبرا و پرده های لوردراپه) استفاده می گردد.
–  سیستم های نظارت تصویری در ساختمان هوشمند چه نیازهایی را مرتفع می نمایند؟
در یک ساختمان هوشمند می توان انواع دوربین های indoor و Outdoor را استفاده نمود و از طریق نرم افزار در هر زمان به مشاهده آن پرداخت. دوربین ها نیاز به استفاده از NVR ندارند و دیتای مورد نظر را درون خود ذخیره میکنند و میتوان آنها را از طریق گوشی هوشمند چک نمود.
برای مراجعین به درب آپارتمان هم چشمی درب دیجیتال قرار داده شده که با زدن زنگ آن بصورت صوتی و تصویری می توان با مراجعه کننده ارتباط برقرار نمود و این امر از طریق اینترنت هم بسادگی قابل انجام می باشد.
برای مراجعین به درب ساختمان هم گزینه هوشمندسازی آیفون تصویری وجود دارد. مهم نیست که چه برندی از آیفون تصویری نصب شده است، فقط کافیست این ماجول به پنل داخل واحد نصب گردد، مراجعین با زدن زنگ آیفون میتوانند با ساکنین واحد ارتبط صوتی برقرار کنند و ساکنین ضمن دیدن تصویر آنها امکان باز کردن درب ساختمان را دارند.
–  آیا می توان یک سیستم امنیتی مطلوب و حرفه ای داشت؟
داشتن یک دزدگیر خوب و حرفه ای بر روی واحد امنیت و آرامش ساکنین ساختمان هوشمند را فراهم می آورد. سنسورهای حرکتی در محل های ورودی نصب می گردند و سنسورهای مگنت بر روی درب و پنجره. در صورت باز شدن درب و یا پنجره و حضور فرد درون واحد، آلارم به صدا در آمده و همزمان به گوشی هوشمند ساکنین پیغام ارسال می شود.
برای نشت گاز و آب و انتشار دود هم سنسورهای مناسب در نظر گرفته شده است که در صورت احساس خطر به آلارم فرمان میدهند و از طریق گوشی هوشمند هم ساکنین را مطلع میسازند.
–  چطور یک سیستم صوتی حرفه ای جمع کنیم؟
ساکنین ساختمان هوشمند تنوع بالایی برای انتخاب پخش کننده موسیقی دلخواه دارند. انواع پلیرها با داشتن صفحه های لمسی و پذیرا بودن مموری های مختلف و همچنین امکان دریافت فایل از طریق گوشی های هوشمند در انتظار استفاده می باشد. کافیست یک موسیقی روی گوشی خود اجرا نمایید و آن را روی پلیر بندازید تا از طریق اسپیکرهای قدرتمند و با کیفیت بالا پخش شود. اسمارت مایر تنوع بالایی جهت انتخاب پلیرهای حرفه ای بهمراه اسپیکرهای حرفه ای عرضه مینماید که بنا بر پروژه تعریف و مشخص می گردند.
–  آیا می توان به ساختمان هوشمند برنامه داد؟
تابحال به فکر رفتین اگر یک مراسم جشن تولد داشتین و برای سورپرایز میهمانان با لمس یک دکمه چراغ ها همگی خاموش شوند و سیستم رقص نور بکار بیافتد و یک موزیک پر انرژی پخش شود؟
جواب این سوال در استفاده از برنامه های نرم افزار ساختمان هوشمند هست. هر برنامه ای که بخواهید با ابتکار و سلیقه خودتان و بر روی گوشی هوشمند تعریف و اجرا میشود و یک محیط دلچسب برای شما ایجاد می کند.
حتی اگر سیستم آبیاری دارین و برنامه زمانی می خواهید که بطور مرتب حواسش به گل و گیاه شما باشه باز هم میشود به سیستم اعتماد کرد و یا اگر مسافرت رفتین و میخواهین برنامه شبیه سازی حضور در منزل اجرا کنین تا امنیت بیشتری برای واحدتان تامین کنین میشود در این سیستم به آن جواب داد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button