تعریف خانه هوشمند

تعریف خانه هوشمند
خانه هوشمند مجموعه ای است که مجهز به یک زیر ساخت ارتباطاتی قوی بوده و امروزه به عنوان یکی از بخشهای مهم سیستمهای مدیریت جامع ساختمان یا همان BMS موردتوجه خاص قرارگرفته است.

خانه های هوشمند با هدف ایجاد آسایش و امنیت برای کاربران به سرعت درحال توسعه میباشند. امروزه تکنیکهای مختلفی برای اتوماسیون ساختمانهای بزرگ بکار گرفته میشود از قبیل کنترل نور، کنترل دما، کنترل درها و پنجره ها و پرده ها و یا سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته CCTV و … همچنین میتواند به صورت مستمر توسط ساکنین ساختمان مدیریت و برنامه ریزی شده و ضمن استفاده بهینه از منابع انرژی، آرامش،راحتی و لوکس بودن را نیز به همراه داشته باشند.

در یک خانه هوشمند میتوان سیستم روشنایی، سرمایش و گرمایش، پرده ها، صوت و تصویر و سایر تجهیزات الکترونیکی را طوری برنامه ریزی کرد که با برقراری یک ارتباط هوشمند و یکپارچه بین این تجهیزات محیطی پویا و دلپذیر فراهم گردد.

اجرا و پیاده سازی زیرساخت خانه هوشمند به دو صورت سیمی و بیسیم امکانپذیر میباشد.در روش سیمی میبایست کلیه سیمکشیهای ساختمان اعم از روشنایی، تأسیسات، پرده ها و … در یک تابلو برق تجمیع گردد. در این حالت شاهد حجم بسیار زیاد سیم کشیها و اجرای بسیار مشکل خواهیم بود و همچنین در پروژه های به پایان رسیده نیز امکان پیاده سازی این سیستم وجود ندارد.

در روش بیسیم خانه هوشمند بیسیم در همان بستر سیم کشی سنتی اجراشده و نیاز به هیچگونه سیم کشی اضافی جهت هوشمندسازی وجود ندارد. در این حالت هزینه های بسیار بالای زیر ساخت روش قبلی وجود نداشته و امکان اجرا در پروژه های به اتمام رسیده و یا چند سال ساخت نیز وجود دارد. سادگی اجرا، کارایی بسیار بالا و درعینحال هزینه های بسیار پایین موجب شده که روش بی سیم موردتوجه ویژه قرار بگیرد.
ترکیب کلیدهای لمسی با سیستم هوشمند این امکان را به وجود آورده که افراد مسن و کودکان نیز براحتی از آن استفاده نمایند.

تنظیمات بسیار ساده نرم افزاری باعث گردیده کاربران بدون نیاز به حضور کارشناسان فنی براحتی و بطور کامل از سیستم استفاده نمایند.

از دیگر ویژگیهای خانه هوشمند میتوان به ارتباط از کلیه نقاط دنیا از طریق اینترنت  اشاره نمود که بدون نیاز به هرگونه تنظیمات خاصی میباشد. از این سیستم میتوان در واحدهای مسکونی، اداری، تجاری، ویلایی، سالنهای همایش، هتل ها، فروشگاههای بزرگ و… استفاده نمود.

تعریف خانه هوشمند از نظر اسمارت مایر یک سیستم منعطف و در عین حال منسجم می باشد شما میتوانید با بکارگیری نرم افزارهایی جذاب بر روی موبایل هوشمند خود سیستم عاملهای (Android و iOS )بدون نیاز به هیچگونه تنظیم خاصی به کنترل محیط بپردازید.

سیستم قدرتمند اسمارت مایر این توانایی را دارد که تمامی کدهای ریموت کنترلهای IR درون منزل یا محیط کار شما (اعم از سیستمهای صوتی وتصویری، اسپلیتها و…) را درون خود ذخیره نماید و کاربر میتواند از طریق نرم افزارهای گرافیکی زیبا به کنترل کلیه ادوات از جمله کلیدهای روشنایی لمسی،تلویزیون، سینمای خانگی و…بپردازد.

در این سیستم از مجموعهای کلیدهای لمسی با عملکردهای مختلف تک پل، دو پل، سه پل، چهار پل و هشت پل باکیفیت ساخت بالا و رعایت بالاترین استانداردهای موجود اروپایی و آمریکایی در رنگ بندی متنوع که قابلیت استفاده در قوطیهای استاندارد کشور میباشد نیز میتوان بهره برد.
توانایی دریافت اطلاعات از سنسورهای مختلف و پردازش داده ها با استفاده از منطق هوشمند از دیگر ویژگیهای این سیستم می باشد.

 

نرم افزار خانه هوشمند:

نرم افزار سیستم هم بر روی android هم بر روی ios موجود است و کاربران میتوانند ضمن مراجعه به سایت آن را دانلود و بر روی گوشی خود نصب نمایند. پس از نصب نرم افزار اسمارت مایر بر روی گوشی android و یا apple کافی است به مودم خانه متصل شوید و به اجرای دستورات بپردازید. نسل جدید سیستم های خانه هوشمند اسمارت مایر نیازی به استفاده از دستگاه کنترلر مرکزی نیست. در ادامه به چند قابلیت مهم در نرم افزار اشاره می نماییم:

 – سناریو:
کاربر میتواند خود به تعریف و ایجاد سناریوهای مختلف اقدام نماید. بعنوان مثال میتواند با تعریف سناریو تماشای فیلم هنگامی که مبادرت به این امر مینماید با اجرای این سناریو مجموعهای از کارهای تعریفشده مانند تاریک شدن فضا، روشن شده لامپهای دکوراتیو، روشن شده تلویزیون و قرار گرفتن در حالت پخش و… صورت بگیرد. از نقاط قوت اسمارت مایر میتوان به تعریف سناریو توسط خود کاربر و مستقل از نصاب شرکت نام برد و برای تعریف و
ایجاد سناریو صرفاً از روی نرمافزار این امر صورت میگیرد و نیازی به استفاده از کامپیوتر نیست.

 – برنامه زمانی:
در صورت نیاز کاربر امکان تعریف یک برنامه زمانبندی برحسب روزهای هفته را دارا میباشد. بعنوان مثال میتواند برنامه آبیاری باغچهها را بصورت یک روز در میان در ساعت شب تعریف نماید.
 – منطق پذیری:
کاربر میتواند از امکان تعریف Logic  استفاده نماید. بعنوان مثال میتواند دما را از کنترلر مادون قرمز و RF که دارای سنسور داخلی دما هستند خوانده و در شرط قرار داده و سپس اعلام فرمان به اسپلیت را اجرا نماید. کاربر توانایی تعریف دو مرحله شرط را در این سیستم دارا میباشد.

 

سنسورها:

در تعریف خانه هوشمند سنسورها در نقش چشم و گوش آن ظاهر می شوند با نصب سنسور حرکتی مقابل درب ورودی، هر حرکت احتمالی را تشخیص می دهند.

سنسورهای مگنت بر روی درب ورودی و یا پنجره ها با زمی شوند. این سنسورها در دو بخش ساخته شده اند، یک قسمت بر روی درب و قسمت دیگر بر روی قاب درب نصب می شوند، هنگامی که در باز می شود این دو بخش که بصورت آهنربایی با یکدیگر ارتباط دارند از هم جدا می شوند و سنسور متوجه می شود که ارتباط بین این دو قطع شده و یک سیگنال میفرستد و ما از طریق نرم افزار متوجه میشویم که درب باز شده است.

سنسورهای نشت  گاز معمولا در آشپزخانه نصب می شود و به گاز متان حساسیت دارد و در صورت بالا رفتن آن از حد مجاز سیگنال می دهد.

سنسور دود هم بر اساس استانداردهای آتش نشانی در فضاهای مختلف نصب میشود و با ازدیاد تراکم دود سیگنال می دهد.

سنسور نشت آب هم بر روی کف آشپزخانه و یا مکان هایی که احتمال ترکیدگی لوله آب وجود دارد نصب می گردد و در صورت نشتی آب در کف خانه سیگنال می دهد. در این سنسورها پین هایی وجود دارد که وجود آب را از برقراری جریان ضعیف الکتریسیته در بین پین های خود متوجه می شوند.

 

کنترل روشنایی:

برای کنترل سیستم روشنایی در خانه هوشمند راههای مختلفی وجود دارد. عمدتا استفاده از کلیدهای لمسی بدلیل ظاهر شیک و کاربر پسند مورد استقبال عموم قرار می گیرد. کلیدها بصورت ۱، ۲، ۳، ۴ و ۸ پل هستند که هریک از پل ها علاوه بر فرمان خاموش و روشن می تواند یک سناریوی تعریف شده را نیز اجرا نماید.

درصورتی که کاربر تمایل به حفظ حالت سنتی کلیدهای خود داشته باشد از ماژول های مبدل سنتی به هوشمند استفاده می کنیم. ابعاد این ماژول ها به اندازه یک قوطی کبریت هستند و براحتی در پشت کلید معمولی نصب می گردند.

این ماژول ها بصورت تک پل، دو پل و در نوع دیمری هم موجود می باشند یعنی در صورت نیاز به دیم کردن یک لامپ خاص از طریق نرم افزار میتوان این کار را انجام داد.

برای فضاهای باز مانند حیاط و آلاچیق و یا فضای مشاعات مانند لابی ها، سونا و استخر که ما از کلید چه بصورت سنتی و یا هوشمند نمی توانیم استفاده نماییم و تمامی سرخط های روشنایی بدرون تابلوی برق آمده اند می توان از ماژول رله ای استفاده نمود.

این ماژول ها تحت فرمان نرم افزار هستند و کاربر هر خط را که خواست خاموش و روشن می کتد و یا به برنامه زمان بندی نرم افزار می دهد که بعنوان مثال روشنایی محوطه در یک تایم خاص بصورت اتوماتیک صورت بگیرد.

 

کنترل سیستم سرمایش و گرمایش:

بسته به نوع سیستم سرمایشی/گرمایشی بکار رفته در پروژه نوع کنترل آن مشخص می شود.

بطور کلی اگر این سیستم ها دارای ریموت کنترل باشند(مانند اسپلیت ها) از طریق ماژول های کنترلر مادون قرمز که کدهای ریموت ها را بصورت پیش فرض دارند و یا می توانند ذخیره کنند کنترل می گردند و یا اگر دارای ترموستات هستند میبایست از ترموستات های هوشمند اسمارت مایر استفاده نمود.

 

سیستم آبیاری:

در تعریف خانه هوشمند علاوه بر ساکنین تمام موجودات زنده هم نقش دارند. برای آبیاری گیاهان در گلدان ها یا در یک حیاط بزرگ کافیست شیربرقی در مسیر ورودی آب قرار داده و با استفاده از ماژول های رله ای فرمان لازم را از طریق نرم افزار صادر نماییم.

 

پرده های برقی:

پرده ها در خانه به دو دسته کنار رونده و بالا رونده تقسیم می شوند که نیاز به موتور مخصوص بهمراه ریل پرده برقی برای آنها می باشد. موتور پرده برقی از نرم افزار فرمان می گیرد و می تواند مطابق برنامه و یا از روی زمان طلوع و غروب آفتاب که از طریق اینترنت می گیرد فرمان بگیرد.

 

قفل درب دیجیتال:

بر روی درب ورودی فارغ از جنس آن می توان از قفل های درب دیجیتال استفاده نمود که دارای آپشن های مختلفی از جمله تشخیص چهره، اثر انگشت، کارت، کلید مکانیکی، صفحه رمز عبور می باشند.

یکی از ویژگیهای منحصر بفرد قفل های درب دیجیتال اسمارت مایر توانایی آنها بر فرمان گرفتن از طریق اینترنت و از روی نرم افزار می باشند. فرض کنید یکی از نزدیکان به منزل شما رسیده و شما می خواهید ایشان را بدرون خانه راهنمایی بفرمایین. کافیست به مراجعه کننده بگویید یک کد را وارد کند سپس شما از طریق نرم افزار فرمان باز شدن درب را بدهید و درب خانه باز شود.

 

کنترل آیفون تصویری
در هنگام مراجعه شخص به درب واحد در صورت تجهیز آیفون تصویری به ماژول مبدل آیفون هوشمند امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری با ساکنین واحد از طریق نرم افزار اسمارت مایر میسر میباشد. این ماژول بصورت بی سیم به سیستم اتصال پیدا میکند و فقط کافی است در سر راه آیفون تصویری نصب گردد. در صورتی که ساکنین خانه هوشمند در منزل حضور نداشته باشند این امکان از طریق اینترنت فراهم میگردد و پس از برقراری ارتباط توانایی باز
کردن درب واحد نیز مهیا میباشد.

 

پخش موسیقی
امکان پخش موسیقی از منابع (Source)مختلف و بدون نیاز به هیچگونه آمپلی فایر و یا تجهیزات جانبی دیگر براحتی از طریق تاچ پنل های اسمارت مایر فراهم گشته است. کاربر میتواند بصورت مستقیم Flash و یا Card Memory خود را به آنها متصل نماید و یا با استفاده از نرمافزارهای آنلاین (مانندSpotify) بصورت آنلاین و از طریق اینترنت موسیقی دلخواه خود را دریافت نماید .

 

نصب و راه اندازی سیستم
یکی از ویژگیهای ممتاز برند اسمارت مایر نصب و راه اندازی فوق العاده آسان آن میباشد، بنحوی که نیاز به داشتن دانش برنامه نویسی و… ندارد و کاربر صرفاً از طریق مطالعه دفترچه راهنما یا طی دوره آموزشی دو ساعته به سرعت بر تمامی مطالب مسلط میگردد و از نصب راحت آن لذت میبرد. بطور متوسط برای نصب و راه اندازی یک واحد ۱۰۰ متری نیاز به صرفیک نیم روز میباشد.

 

گارانتی و خدمات پس از فروش:

تمامی محصولات اسمارت مایر در شرکت پس از تست لیبل گارانتی خورده و بهمراه شماره سریال عرضه می گردند. تمامی محصولات دارای یک سال گارانتی تعویض و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله می باشند.

در پایان امیدواریم توانسته باشیم پنجره جدیدی از تعریف خانه هوشمند در ذهن مخاطب ساخته باشیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button