بهترین خانه هوشمند چیست؟

بهترین خانه هوشمند چیست؟

جواب این سوال بسیار شبیه به پاسخ گویی به سوالاتی مانند بهترین ماشین دنیا و یا بهترین برند گوشی همراه می باشد. از یک طرف با برندهای گوناگونی در خانه هوشمند مواجه هستیم و از طرف دیگر سلایق مخاطبین بسیار متفاوت می باشد و جواب دهی را بسیار سخت تر از قبل می نماید. در این نوشتار دنبال روشن تر کردن این سوال هستیم که اساسا وقتی پای انتخاب برند در خانه هوشمند می رسد باید روی چه مسائلی بررسی داشته باشیم و چه نکاتی را مد نظر داشته باشیم و جوابدهی نهایی به این سوال بعهده خواننده می باشد. سعی می کنیم با طبقه بندی مسائل به درک واضح تری از این تکنولوژی نو ظهور برسیم.

ابتدا سعی می کنیم به این سوال جواب بدهیم که  آیا برند خانه هوشمند بتنهایی می تواند فاکتور اصلی در انتخاب ما باشد؟

پدیده خانه هوشمند شاید دارای طول عمری نزدیک ۲۰ سال در دنیا داشته باشد و در کشور ما هم بدلیل علاقه زیاد مخاطبین به پدیده های نوظهور در تکنولوژی از همان اوایل رد پای خود را بجا گذاشت.

قدیمی ترین برندهایی که آمده بودند اغلب آلمانی بودند مانند اشنایدر الکتریک، ABB ، JUNG  و… که در پروژه های شاخصی در تهران و بعضی شهرهای بزرگ به اجرا در آمدند و بدلیل کیفیت بالا و ظاهر لوکس خیلی سریع جای خود را در میان مشتریان لوکس پسند باز کردند.

این دست برندها سیمی بودند و نیاز به زیر ساخت خاص و یک تابلوی برق مخصوص بودند و در پروژه هایی که کابل کشی به انتها رسیده بود قابلیت استفاده را نداشتند تا حدود ۱۰ سال پیش که برندهای نوظهور اروپایی مانند اسمارت مایر ایتالیا، فیبارو لهستان و زیپاتو کرواسی نسل جدید سیستم های خانه هوشمند بی سیم را معرفی کردند و در ایران هم شرکت ها با گرفتن نمایندگی این محصولات شروع به کار نمودند.

هنوز هم در خیلی از پروژه ها کارفرمایان با علم بر این که می توان بدون هزینه سنگین زیر ساخت و کابل کشی مخصوص و تابلوی برق بزرگ از سیستم های بی سیم که از لحاظ قیمتی و نصب و راه اندازی بسیار ساده بهره مند هستند سراغ برندهای مطرح آلمانی می روند هرچند که با تغییرات تکنولوژی نمی توان جنگید و همان طور که گوشی های همراه نوکیا و بلک بری در سال های نه چندان دور بازار را در قبضه خود داشتند و در مقابل نسل جدید گوشی های همراه هوشمند مقاومت کردند و از بازار حذف شدند شاید این پیش بینی برای برندهای با سیم هم دور از انتظار نباشد.

سوال بعدی این است که چه پروتکل یا پروتکل هایی اساسا مناسب سیستم های خانه هوشمند می باشد؟

در پروتکل های باسیم که معروف ترین آنها KNX می باشد و هدف نهایی پروتکل واحد این است که کاربر نهایی بتواند از برندهای مختلف در پروژه خود استفاده نماید و متکی به یک برند خاص نباشد و برای همین منظور شرکت های سازنده تجهیزات خانه هوشمند یک پروتکل خاص را انتخاب می نمایند و محصولات را مطابق آن طراحی و ارائه می کنند.

در این سال ها شرکت های چینی هم یک پروتکل شبیه به KNX برای محصولاتشان معرفی نموده اند و بسیاری از برندهای آنها با S-BUS پشتیبانی می گردد هرچند که از لحاظ تنوع و کیفیت به پای محصولات با پروتکل KNX نمیرسند.

در برندهای وایرلس از ابتدا چند پروتکل معرفی شد. در ایالات متحده بیشتر برندها بر روی Zigbee کار می کردند، محصولات اروپایی با Z-Wawe و محصولات آسیایی بیشتر با پروتکل LoRa سازگار بوده اند. از لحاظ کیفیت و تطابق پذیری و تنوع این پروتکل ها تفاوت چندانی با هم نمی کنند ولی وقتی نیاز به پهنای باند بالا برای انتقال دیتای بزرگ مانند صوت و تصویر باشد هیچ کدام کارایی خاصی ندارند و پروتکل قدیمی Wi-Fi از همه بهتر بنظر می رسد.

با مطرح شدن پدیده Iot یا همان اینترنت اشیا که هدف آن ارتباط کلیه لوازم خانه هوشمند با یکدیگر می باشد پروتکل Wi-Fi جای خود را بیشتر در میان کاربران باز کرده است چون از یک طرف بی سیم بوده و نیازی به کابل کشی خاصی ندارد و از طرف دیگر با مودم خانه در ارتبا می باشد و نیازی به خرید یک دستگاه کنترلر مرکزی مستقل نمی باشد. قرار بر این است که شما هر محصولی که می خرید تنها با یک اپلیکیشن واحد بتوانید آن را کنترل نمایید در حداقل زمان و هزینه. محصولات نسل جدی زیمنس و بوش هم بر روی Wi-Fi کار می کنند و می توانند بصورت یکپارچه هوشمند گردند.

 

بهترین خانه هوشمند
بهترین خانه هوشمند

مسئله مهم دیگر صرف نظر از نوع برند که میبایست مورد توجه قرار بگیرد بررسی رزومه و سابقه فعالیت شرکت ها در ایران می باشد. باید تعداد پروژه انجام شده، سابقه فعالیت برند در کشور و میزان گارانتی و خدمات پس از فروش در کشور بررسی گردد تا خیال مصرف کننده نهایی از این بابت راحت شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button