آیا نیاز به دستگاه کنترلر مرکزی یک اجبار در خانه هوشمند است؟

آیا نیاز به دستگاه کنترلر مرکزی یک اجبار در خانه هوشمند است؟

وقتی سراغ برندهای مختلف خانه هوشمند  میرویم اغلب با یک دستگاهی مواجه میشیم که بعنوان کنترلر مرکزی خانه هوشمند به ما معرفی میشه. اما این دستگاه چیه و چکار میکنه و چرا باید براش هزینه ای پرداخت بشه وقتی سود مستقیمی برای مصرف کننده نداره؟

همان طور که احتمالا میدونین، هر برند خانه هوشمند یک نرم افزار مستقل داره که بواسطه اون شما میتونین به کنترل خانه هوشمند خودتون بپردازین، حالا این کنترل میتونه صرفا روشن و خاموش کردن یک لامپ باشه و کنترل اسپلیت تو هوای گرم تابستون از طریق اینترنت، فرض کنین شما یک ویلا تو یه جای سرد دارین و میخواین بسمت اون راه بیفتین و دوست دارین تا قبل از رسیدن هوای ویلا حسابی گرم بشه، کافیه نرم افزار روی گوشیتون و بیارین و با یک کلیک ساده فرمان به ترموستات هوشمند و یا اسپلیت ها بدین تا سیستم گرمایش شروع به گرم کردن هوا بکنه.

وقتی فرمان صادر میشه گوشیتون از طریق اینترنت به سرورهای شرکت وصل میشه و اونا هم مستقیما به سیستم کنترلر مرکزی نصب در ویلای شما فرمان می دهند و طبیعتا سیستم کنترلر مرکزی هم چاره ای جز اجرای فرمان شما و روشن شدن سیستم گرمایشی نداره. خوب فکر می کنین این مسیر خیلی طولانیه و یا اگر سرور شرکت وصل نشه چی؟! یا اگه سیستم کنترلر مرکزی کار نکرد چه کنیم؟!
سیستم های جدید خانه هوشمند فکرای زیادی برای حل مسائل بالا کردن، مثلا شرکت اسمارت مایر از اوایل سال ۲۰۲۰ سیستم سرور خودشو جمع کرد و با شرکت آمازون یک قرارداد سالانه بست که کل سیستم Cloud یا همان سیستم ابری خودشو منتقل به سرورهای این شرکت کرد و عملا کنترل Cloud افتاد دست AWS.

حالا دیگه نگران این نیست که اگه سرورهای خودش از کار بیفتن یا از لحاظ جغرافیایی دور باشن با تاخیر مواجه بشه، نرم افزار خانه هوشمند اسمارت مایر به نزدیک ترین سرور آمازون در منطقه وصل میشه که برای ما هم پدیده خوبی هست و به نزدیک ترین همسایمون وصل میشیم(واقعا حیفه کشور بزرگ ۸۰ میلیونی ایران با این همه کاربر هوشمند برای استفاده از این سرویس بجای این که در کشور داشته باشیم …خودتون میدونین دیگه) بهر حال یک سرعت بالایی میتونیم بگیریم که برای ما هم خیلی جالب و عالی هست.

مشکل بعدی سیستم کنترلر مرکزی بود که اگه از کار بیفته چکار باید بکنیم؟ باز هم تکنولوژیهای جدید بکارمون اومدن  و اسمارت مایر با معرفی سری محصولات جدید خودش که همگی روی پهنای باند Wi-Fi کار می کنند(این پروتکل تحت سازمان Wi-Fi مدیریت و برنامه ریزی میشود) از این دغدغه خلاص شد، خلاصه دیگه بیخیال کنترلر مرکزی خانه هوشمند! با مودم خونه مستقیم وصل میشیم به تمامی گجت های هوشمندمون و نیازی به پرداخت هزینه هم  نیست و از طرفی نصب خیلی ساده تری هم داریم و تازشم قبلا که میخواستیم یک چراغ کنترل کنیم و یا فقط یک اسپلیت مجبور به تهیه سیستم کنترلر مرکزی بودیم ولی الان دیگه نه 🙂 فقط یک کلید لمسی بگیرین و یک کنترلر مادون قرمز و ختم ماجرا…

Call Now Button